top of page
  • Zdjęcie autoraRentujemy

Nowy wymóg dotyczący certyfikacji energetycznej nieruchomości EPC wynajmowanych dla właścicieli


Rentujemy.pl - Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym
Rentujemy.pl - Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym

Od końca kwietnia 2023 obowiązuje nowe prawo, które nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek dostarczenia swoim najemcom świadectwa charakterystyki energetycznej (EPC) wynajmowanej nieruchomości. Nowe przepisy dotyczą wszystkich rodzajów wynajmu - także długoterminowego, realizowanego poprzez agencje lub prywatnie - oraz wszystkich typów nieruchomości pod wynajem. Jeśli właściciel nie dostarczy najemcy EPC, może być ukarany grzywną w wysokości do 5 000 złotych przez ustawodawcę za nieprzestrzeganie prawnego obowiązku.


W tym wpisie na blogu przedstawimy szczegóły dotyczące tego, czym jest EPC, dlaczego jest ważne, aby go posiadać oraz jak można go uzyskać dla wynajmowanej nieruchomości. Podamy również wskazówki dotyczące wyboru renomowanej firmy certyfikującej oraz jak zapewnić, że wynajmowana nieruchomość jest zgodna z wymaganiami prawnymi. Dzięki naszemu doświadczeniu i ekspertyzie, możesz mieć pewność, że Twoja wynajmowana nieruchomość w wynajmie krótkoterminowym jest w dobrych rękach i spełnia wszystkie wymagania prawne.

Co to EPC - świadectwo charakterystyki energetycznej?

EPC, czyli świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który określa wydajność energetyczną nieruchomości. W EPC znajdują się informacje o typie budynku, jego izolacji termicznej, instalacjach grzewczych i chłodniczych oraz oświetleniu, które wpływają na zużycie energii. Dokument ten zawiera również zalecenia dotyczące działań, które można podjąć, aby poprawić wydajność energetyczną budynku i zmniejszyć rachunki za energię.

EPC jest ważnym narzędziem dla najemców, którzy mogą porównać wydajność energetyczną różnych nieruchomości i dokonać świadomego wyboru. Pomaga również właścicielom nieruchomości zidentyfikować potencjalne oszczędności na rachunkach za energię oraz podjąć kroki w celu poprawy wydajności energetycznej swojej nieruchomości.


Właściciele nieruchomości powinni zawsze przestrzegać przepisów dotyczących EPC i zapewnić, że ich nieruchomości są w pełni zgodne z wymaganiami prawnymi. Dostarczenie EPC nie tylko pomaga uniknąć kar, ale także zwiększa wartość nieruchomości i może przyciągnąć nowych najemców.

EPC zapewnia najemcom ważne informacje o wydajności energetycznej nieruchomości oraz o potencjalnych środkach oszczędzania energii, które można podjąć, aby zmniejszyć rachunki za energię. Pomaga to także najemcom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące wyboru miejsca zamieszkania oraz zachęca właścicieli do inwestowania w ulepszenia energetyczne, które korzystają zarówno dla najemców, jak i dla środowiska.

Jeśli właściciel nie dostarczy najemcy EPC, może być ukarany grzywną w wysokości do 5 000 złotych za nieprzestrzeganie prawnego obowiązku. Dlatego apelujemy do wszystkich właścicieli nieruchomości, aby jak najszybciej, a najpóźniej do 30 kwietnia 2023 r., przesłali najemcom skan EPC na adres własnego koordynatora wynajmu krótkoterminowego apartamentu.Gdzie uzyskać EPC - świadectwo charakterystyki energetycznej?


EPC można uzyskać poprzez skorzystanie z usług certyfikowanych firm zajmujących się audytem energetycznym. W Polsce istnieje wiele firm i ekspertów, którzy są uprawnieni do wydawania świadectw charakterystyki energetycznej, dlatego warto skorzystać z usług renomowanego i doświadczonego audytora energetycznego.

Przed podjęciem decyzji o wyborze audytora, warto sprawdzić, czy firma posiada odpowiednie uprawnienia i jest wpisana na liście Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Warto także porównać ceny i oferty różnych firm, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. W przypadku nowych nieruchomości, EPC jest zazwyczaj dostarczany przez dewelopera lub sprzedawcę. Właściciele nieruchomości, którzy chcą uzyskać EPC dla swoich nieruchomości, powinni skontaktować się z certyfikowaną firmą zajmującą się audytem energetycznym i umówić się na wizytę w celu przeprowadzenia audytu.


Zarówno najemcy, jak i właściciele nieruchomości powinni zawsze dbać o posiadanie aktualnego i ważnego EPC, aby uniknąć kary za nieprzestrzeganie prawnego obowiązku.EPC - co zrobić?

Podsumowując, mamy nadzieję, że wszyscy właściciele nieruchomości poważnie potraktują ten prawnie wymagany obowiązek i podejmą niezbędne kroki, aby jak najszybciej dostarczyć najemcom świadectwo charakterystyki energetycznej. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących procesu, prosimy o kontakt z nami.EPC - Koszt Uzyskania Świadectwa

Koszty uzyskania EPC zależą od wielu czynników, w tym wielkości nieruchomości, rodzaju budynku oraz lokalizacji. Zasadniczo koszt zaczyna się od około 150-200 zł dla mieszkań oraz od 300-500 zł dla domów jednorodzinnych. Domy wielorodzinne i budynki o innym przeznaczeniu są wyceniane indywidualnie, w zależności od skali i specyfiki obiektu.


Ostateczna kwota związana z uzyskaniem EPC jest ustalana po wstępnym zapoznaniu się ze specyfiką nieruchomości i jej parametrami energetycznymi. W przypadku większych i bardziej skomplikowanych obiektów, koszty mogą być wyższe i wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że posiadanie aktualnego EPC może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie wartości nieruchomości, redukcja kosztów energii oraz poprawa warunków dla najemców. Dlatego warto zainwestować w uzyskanie EPC, aby móc zapewnić swoim najemcom bezpieczeństwo i wygodę oraz osiągnąć korzyści finansowe związane z poprawą efektywności energetycznej nieruchomości.Jakie są różnice między EPC a audytem energetycznym?

EPC i audyt energetyczny to dwa różne dokumenty, które oceniają efektywność energetyczną budynków, ale różnią się między sobą pod wieloma względami.

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (EPC) to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku na podstawie jego parametrów technicznych, takich jak izolacja termiczna, systemy wentylacyjne i ogrzewanie. EPC wydawany jest przez uprawnionych certyfikatorów i zawiera informacje o zużyciu energii oraz emisji dwutlenku węgla związanej z użytkowaniem budynku.

Audyty energetyczne natomiast to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która obejmuje dokładne badanie parametrów technicznych budynku oraz jego systemów, procesów i wykorzystywanych technologii. Audyty energetyczne wykonywane są przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą techniczną i mają na celu zidentyfikowanie słabych punktów w budynku i wskazanie możliwych sposobów na poprawę jego efektywności energetycznej.

W skrócie, EPC to podstawowy dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku, a audyt energetyczny to kompleksowa analiza parametrów technicznych i procesów w budynku, która ma na celu zidentyfikowanie i wskazanie możliwych sposobów na poprawę jego efektywności energetycznej.


Rentujemy.pl - Obsługa Najmu Krótkoterminowego

Rentujemy.pl to profesjonalny zarządca nieruchomości, który oferuje pełną gamę usług związanych z zarządzaniem wynajmem krótkoterminowym. Naszym celem jest pomóc właścicielom nieruchomości w uzyskaniu maksymalnych zysków z ich inwestycji, jednocześnie zapewniając najwyższy poziom komfortu i satysfakcji dla gości.


Comments


Uzyskaj oszacowanie potencjalnych zarobków z Rentujemy

zarządzanie wynajmem krótkoterminowym, zarządzanie najmem krótkoterminowym, obsługa wynajmu krótkoterminowego, obsługa najmu krótkoterminowego, wynajem krótkoterminowym, najem krótkoterminowy, zarządzanie najmem mieszkań, zarządzanie mieszkaniami na wynajem krótkoterminowy, zarządzanie nieruchomościami na wynajem, zarządzanie najmem, agencja najmu mieszkań

bottom of page