top of page
  • Adrian Barwicki

Jak inflacja wpływa na branżę wynajmu krótkoterminowego

Zaktualizowano: 24 lut
Inflacja w Polsce osiągnęła w czerwcu 2022 najwyższy poziom od 13 lat. Dla tych z nas, którzy jeżdżą samochodem, robią zakupy, jedzą lub po prostu żyją, niedawny szczyt inflacji może nie być tak dużym zaskoczeniem. Większość ekonomistów przewiduje, że ostatnie gwałtowne wzrosty kosztów większości towarów i usług będą jedynie przejściowe. Mimo to, jeśli jest źle zarządzany, może mieć długotrwałe reperkusje dla właścicieli firm.


W związku z tym postanowiliśmy zbadać, w jaki sposób inflacja wpływa na sektor wynajmu krótkoterminowego, a co ważniejsze, co powinni zrobić gospodarze i zarządcy nieruchomości.


Jak najem krótkoterminowy odczuwa presję inflacyjną

CPI (Consumer Price Index), który jest najczęściej używanym wskaźnikiem ceny wspólnego koszyka towarów, przychodzi na myśl, gdy słyszymy o inflacji. Jednak z punktu widzenia zarządzania nieruchomościami wykracza to poza samą cenę mleka i gazu. Zarządcy nieruchomości pracują w bardzo pracochłonnej dziedzinie, w której rosną koszty mieszkaniowe, presja płacowa i koszty dostaw, aby utrzymać czynsze otwarte i czyste dla gości.


Zarządzający nieruchomościami muszą szybko dostosowywać się do zmian w swoich kosztach wraz ze wzrostem inflacji. Niektóre firmy mogą być w stanie poradzić sobie z rosnącymi kosztami, ale większość będzie musiała przenieść te koszty na swoich klientów w postaci wyższych cen. Wydaje się, że to już miało miejsce, ponieważ średnie stawki dzienne wzrosły aż o 30% w porównaniu do 2019 roku w ubiegłym roku.


Jak walczyć z inflacją


Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie kosztu krańcowego na ofertę lub tego, ile kosztuje pobyt gościa na noc. Upewnij się, że Twoje minimalne stawki przynajmniej pokrywają Twoje koszty, aby wszystkie rezerwacje były opłacalne. Jest rzeczą oczywistą, że zwiększenie ostatecznego kosztu dla gościa to dobry pomysł, ale jak dokładnie powinniśmy to zrobić? Zastanów się, czy podniesienie stawki za noc jest najlepszym rozwiązaniem? A może po prostu musisz podnieść swoje opłaty?


Aby móc na nie zareagować, zaleca się zrozumienie typowych typów ciśnienia inflacyjnego, których zwykle doświadczasz. Podwyższenie czynszu za noc (a co za tym idzie wypłaty dla właściciela) może być preferowane na rynkach, na których czynsze i ceny mieszkań rosną, gdy korzystasz z modelu prowizji właściciela, ponieważ inne postępowanie spowoduje utratę wartości inwestycji kapitałowej właściciela (jego domu) pod twoim zarządzaniem, zwiększenie prawdopodobieństwa, że ​​będą szukać innych zarządców nieruchomości.


Alternatywnie, lepszym rozwiązaniem może być poszukiwanie dodatkowego dochodu poprzez wyższe opłaty, jeśli główną przyczyną inflacji są koszty pracy i dóbr materialnych. Większość zwiększonych wydatków na gości trafi do właściciela, jeśli stawka za noc zostanie podwyższona (o ile jest to w ogóle możliwe na rynku wynajmu mieszkań). Właściciel nie będzie jednak pokrywał rosnących kosztów ekipy sprzątającej ani personelu rezerwacyjnego, za które w całości odpowiada zarządca obiektu. Zamiast tego rozważ opłaty, które mogą być lepszą metodą zapewnienia, że ​​osoby płacące rachunki są odpowiedzialne za pokrycie rosnących wydatków. Mogą przynosić od 25 do 50 procent całkowitych przychodów zarządcy z każdej nieruchomości.


Nie robienie niczego nie jest opcją


Istnieje pilna potrzeba działania na tym rynku, czy to poprzez podwyżki stawek nocnych, czy podwyżki opłat. Wzrost inflacji można przypisać załamaniu w łańcuchach dostaw i na rynkach pracy, które szybko zostaje wygładzone lub ciągnie się latami, jeszcze bardziej podnosząc ceny”. Łańcuchy dostaw i zakłady wywierają presję na zarządców nieruchomości, a jednocześnie rośnie popyt na ich zapasy. Dzisiejszy dzień to prawdziwy sprawdzian dla każdego z branży hotelarskiej.


Podczas gdy ci, którzy zmienią wydatki, odnotują rekordowe przychody, ci, którzy utrzymają ceny na stałym poziomie, będą nadal dostarczać nierentowne rezerwacje długo po 2022 roku. Jedyne, czego możemy być pewni, to to, że wyższe ceny mają tendencję do przyciągania uwagi i nowych rywali , dlatego ważne jest, aby być na szczycie swojej gry.


Jeśli szukasz nowych sposobów jak zwiększyć dochód z wynajmu twojego mieszkania, rozważ Rentujemy.pl. Poproś o bezpłatną prezentację, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pomagamy właścicielom nieruchomości w Polsce zarządzać ich obiektem w wynajmie krótkoterminowym.

20 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Uzyskaj oszacowanie potencjalnych zarobków z Rentujemy

zarządzanie wynajmem krótkoterminowym, zarządzanie najmem krótkoterminowym, obsługa wynajmu krótkoterminowego, obsługa najmu krótkoterminowego, wynajem krótkoterminowym, najem krótkoterminowy, zarządzanie najmem mieszkań, zarządzanie mieszkaniami na wynajem krótkoterminowy, zarządzanie nieruchomościami na wynajem, zarządzanie najmem, agencja najmu mieszkań

bottom of page