top of page
  • Zdjęcie autoraRentujemy

Jak wystawiać faktury jako klient firmowy za dochody z wynajmu krótkoterminowego - Rentujemy


Jako firma zarządzająca nieruchomościami często otrzymujemy pytania od właścicieli nieruchomości dotyczące sposobu obliczania podatku VAT od ich wypłat. W tym poście na blogu wyjaśnimy nasz proces obliczania podatku VAT oraz sposób, w jaki właściciele nieruchomości mogą wystawiać nam faktury za swoje wypłaty, jeśli wynajem jest na firmę.


Najpierw zdefiniujmy składniki wypłaty.

Składniki wypłaty

Wypłata to dochód z wynajmu brutto generowany z nieruchomości pomniejszony o

  • 8% VAT

  • wszelkie opłaty za portale rezerwacyjne i przetworzenie rezerwacji i płatność

  • 15% prowizji Rentujemy od dochodu brutto


Pod koniec okresu rozliczeniowego, wysyłamy właścicielowi dokument rozliczeniowy z kwotą do wypłaty. Kwota ta jest tym, co właściciel otrzyma jako dochód z wynajmu.

Jeśli właścicielem jest firma, czynny podatnik VAT

Jeśli właścicielem jest firma i jest czynnym podatnikiem VAT, właściciel powinien wystawić nam fakturę na kwotę wypłaty netto i doliczyć dodatkowo 23% VAT. W sytuacji, w której właściciel nieruchomości nawiąże z nami współpracę i posiadany lokal przekaże w nasze zarządzanie, to Rentujemy.pl staje się odpowiedzialne za podpisanie umowy z gośćmi apartamentu, którzy wynajmują go np. w ramach wakacyjnego, weekendowego lub korporacyjnego pobytu. Jest to wówczas usługa najmu krótkoterminowego, który opodatkowany jest stawką VAT 8%. Jednak sama współpraca pomiędzy nami a właścicielem opiera się na prowizyjnej umowie najmu długoterminowego lokalu, czyli jest ona opodatkowana na poziomie 23%. W sytuacji, gdy właściciel jest czynnym płatnikiem VAT rozliczenie pomiędzy nim a Rentujemy następuje na podstawie standardowej faktury VAT. Właściciele/Firmy, niebędący czynnymi podatnikami VAT, mogą dokumentować należne im wynagrodzenie za pomocą rachunku/faktur (bez VAT).

Podsumowanie

Podsumowując, obliczamy VAT od wypłat, odejmując wszelkie opłaty za portal rezerwacyjny, zarządzania i 8% VAT od dochodu z wynajmu generowanego z nieruchomości. Następnie wysyłamy właścicielowi dokument rozliczeniowy z kwotą do wypłaty, której właściciele będący czynnymi podatnikami VAT powinni nam wystawić fakturę netto i doliczyć 23% VAT. Jeżeli właściciel nie jest czynnym podatnikiem VAT, może udokumentować należne mu wynagrodzenie rachunkiem/fakturą bez podatku VAT. Więcej pytań? Skontaktuj się z Twoim koordynatorem mieszkania.

118 wyświetleń

Comments


Uzyskaj oszacowanie potencjalnych zarobków z Rentujemy

zarządzanie wynajmem krótkoterminowym, zarządzanie najmem krótkoterminowym, obsługa wynajmu krótkoterminowego, obsługa najmu krótkoterminowego, wynajem krótkoterminowym, najem krótkoterminowy, zarządzanie najmem mieszkań, zarządzanie mieszkaniami na wynajem krótkoterminowy, zarządzanie nieruchomościami na wynajem, zarządzanie najmem, agencja najmu mieszkań

bottom of page